Terapia hybrydowa nowym standardem leczenia dolegliwości uroginekologicznych

Terapia hybrydowa to pojęcie łączące pracę gabinetową z monitorowaniem stanu zdrowia i postępów terapii między sesjami. Fuzja wizyt stacjonarnych z autotreningiem domowym to nie tylko kolejny trend, ale rozwiązanie rekomendowane od dawna, które w ostatnim czasie daje realne wsparcie opieki medycznej. 

W Belgii, w wyniku rządowego planu eZdrowie mającego zintegrować system opieki zdrowotnej z nowoczesną technologią, powstała platforma eHealth służaca gromadzeniu i dzieleniu informacji dotyczących zdrowia i dobrostanu pacjenta. W ramach planu eZdrowie zrealizowano 24 innowacyjne  projekty pilotażowe wewnątrz dyscyplin takich jak diabetologia, onkologia, choroby sercowo-naczyniowe, udar mózgu, opieka nad zdrowiem psychicznym, terapia przewlekłego bólu i leczenie bezdechu sennego.

Podstawą zaproponowanych modeli opieki stanowią telecoaching i platforma konsultacyjna z narzędziami do bezpiecznej wymiany informacji, co pozwala właściwie prowadzić pacjenta przez proces terapeutyczny, interpretować jego wyniki, monitorować postępy, inspirować i motywować.

Telemedycyna poprzez specjalnie dedykowane aplikacje o profilu psychiatrycznym umożliwia prowadzenie videorozmów oraz testów, których wynik pozwoli na dobór odpowiedniego programu samopomocy spośród takich jak na przykład: martw się mniej, śpij lepiej, polub swoją pracę czy postaw czoło chandrze. Pacjentom po operacjach ortopedycznych niesie z kolei możliwość telerewalidacji bazującej na medycznym profilu pacjenta i zamieszczonych w nim obiektywnych (poziom aktywności, jakość snu, farmakoterapia) i subiektywnych (ból, nastrój) informacji. Dzięki teleopiece możliwą stała się codzienna kontrola pracy serca u pacjentów z arytmią i przewlekłą niewydolnością serca. Korzyści z telemonitoringu czerpią także kobiety w ciąży ze zdiagnozowaną chorobą nadciśnieniową, które mogą być pod opieką specjalisty w warunkach domowych jednocześnie. Telemedycyna wspiera leczenie onkologiczne w kwestii wczesnej kontroli objawów, wyników terapii, redukcji długotrwałych następstw i reintegracji ze społeczeństwem. Znalazła zastosowanie w prowadzeniu pacjentów z przewlekłą chorobą nerek oferując narzędzia zachęcające do zmiany zachowania oraz dostęp do wyników laboratoryjnych, opiekę sercowo – naczyniową wraz z kontrolą występowania symptomów i zażywania leków.

Technologia dbając również o najmłodszych pozwala na ciągły monitoring poziomu cukru oraz zautomatyzowany elektroniczny zapis pomiarów u dzieci z cukrzycą typu I. Plan eZdrowie obejmuje także taleopiekę farmaceutyczną w ramach której kontrolowano, aby pacjenci przyjmujący więcej leków zażywali je w bezpieczny i efektywny sposób oraz zaopatrywano ich na czas w e-receptę. 

Obecna sytuacja epidemiologiczna znacząco wpłynęła na rozwój telemedycyny. Uruchomienie ogólnodostępnej teleporady wraz z rozwiazaniem Pelvifly stworzyło nowe możliwości dla opieki na dystans i stało się jednocześnie przełomowym krokiem dla terapii uroginekologicznej. 

Telerehabilitacja pomaga w samodyscyplinie pacjenta, wspiera w prowadzeniu zdrowego stylu życia, stwarza poczucie obowiązku. Daje wymierne efekty, biofeedback i pozwala na budowanie relacji terapeutycznej oraz cyfrowej interakcji, co bardziej motywuje pacjenta do podjęcia aktywności i współpracy z terapeutą.

Telerehabilitacja ponadto ogranicza koszty społeczne i umożliwia dostęp do specjalistycznej opieki zwłaszcza w sytuacjach, kiedy odbywanie regularnych wizyt w gabinecie jest problematyczne. Telemedycyna i jej zasoby podniosły jakość i skuteczność fizjoterapii – zwłaszcza uroginekologicznej, oraz tworzą współczesne standardy kompleksowego leczenia.