Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Fizjoterapia uroginekologiczna przeżywa obecnie swój złoty wiek, a to dzięki wzrastającej świadomości kobiet, która jeszcze nigdy nie była na takim poziomie. Choć i tak pozostaje wiele do zrobienia zwłaszcza w kwestii edukacji i profilaktyki, a problem należy traktować poważnie, mówi się coraz głośniej o dolegliwościach w rejonie miednicy, przełamując tym samym wstyd i niekiedy lata milczenia, a mija ich 9 od wystąpienia pierwszych objawów do podjęcia leczenia.

Nietrzymanie moczu, uznane chorobą cywilizacyjną przez Światową Organizację Zdrowia, dotyka ponad 4 mln Polaków – w większości kobiet. Problem inkontynencji występuje w społeczeństwie trzykrotnie częściej niż cukrzyca, depresja czy nadciśnienie, dotyka wszystkich bez względu na wiek i płeć, a my drogie Panie należymy do grupy ryzyka. Dysfunkcje dna miednicy mogą manifestować się w postaci bóli pleców – które obok zaparć i bolesnych stosunków są najczęstszymi objawami problemów w tym obrębie, trudności z zajściem w ciąże, a w ekstremalnych przypadkach wypadaniem narządów miednicy mniejszej.

Pod szczególną troską powinny się znaleźć kobiety po porodach i w okresie menopauzy, ale także astmatycy oraz sportowcy intensywnie trenujący.
Rola fizjoterapii uroginekologicznej jest nieoceniona, również na poziomie edukacji. Co trzecia kobieta nie wie jak ma aktywować mięśnie dna miednicy, podobnie jak 40% kobiet po porodzie, w wyniku którego pęcherz się obniża a mięśnie dna miednicy rozciągają i to czterokrotnie (!) w konsekwencji czego co druga młoda mama ma wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wokół dna miednicy wciąż krąży tabu i wiele niedomówień, choćby takich jak utarte błędne przekonanie, że trzeba je zawsze wzmacniać. Otóż nie! Pierwotną przyczyną dolegliwości uroginekologicznych u większości kobiet – bo aż w 70% przypadków, jest wzmożone napięcie struktur dna miednicy. Przywrócenie balansu mięśniowego często wykracza poza jego strefę i wiąże się z normalizacją napięcia w całym ciele, często z koniecznością zmiany nawyków, a nawet stylu życia.

Relaksuj dno miednicy poprzez ćwiczenia oddechowe i rozluźniające, zadbaj o postawę i poznaj prawidłowe nawyki toaletowe. Od kondycji Twoich mięśni dna miednicy zależy jakość Twojego życia, także seksualnego, a inwestycja w zdrowie kobiety, to inwestycja w zdrowie całej rodziny.